Return to site

Pale przemieszczeniowe – do czego i dlaczego są wykorzystywane?

Zanim powstaną solidne, wytrzymałe fundamenty, niezbędne jest wykonanie odpowiednich wykopów. Ze względu na fakt, iż fundamenty nie powstają błyskawicznie, w ciągu jednego czy dwóch dni, wykopy przez pewien czas są narażone na zniszczenia. Niezbędne jest zatem ich zabezpieczenie, do którego często wykorzystuje się pale przemieszczeniowe. Warto jednak zauważyć, że w wielu przypadkach pale przemieszczeniowe sdp sprawdzają się również jako właściwe fundamenty.

Dlaczego akurat pale przemieszczeniowe fdp?

Rozwój technologii budowlanych sprawił, iż dzisiaj zarówno zabezpieczenia wykopów, jak i same fundamenty można wykonać z rozmaitych materiałów, wykorzystując różne technologie. Dlaczego zatem wyjątkowo często stosuje się akurat pale przemieszczeniowe?

pale przemieszczeniowe fdp

Niewątpliwie są one po prostu bardzo praktyczne, między innymi dzięki bardzo dużej nośności przy stosunkowo niewielkiej średnicy. Ponadto, wkręcanie pali przemieszczeniowych trwa krótko i jest proste w porównaniu do montażu innych podobnych konstrukcji. Należy również uwzględnić fakt, że montaż pali przemieszczeniowych sdp generuje dosyć niewielkie wstrząsy, przez co ryzyko uszkodzenia okolicznych obiektów budowlanych jest minimalne. Warto również zwrócić uwagę na wszechstronne zastosowanie pali przemieszczeniowych. Można je wykorzystać jako zabezpieczenie niemal wszelkiego rodzaju wykopów. Jeżeli natomiast chodzi o funkcję fundamentów. Stosuje się je często przy stawianiu ekranów akustycznych oraz mostów, czy też wiaduktów. Niemniej jednak często istnieje również możliwość wykorzystania pali przemieszczeniowych sdp jako fundamentów pod budynki. Warto zauważyć, że poza palami sdp istnieją również inne rodzaje palów przemieszczeniowych, jednak są one o wiele rzadziej stosowane, przez co nie omówiono ich w powyższym artykule.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly