Return to site

Zabezpieczenie wykopów przed postawieniem fundamentów

Przystąpienie do stawiania fundamentów wymaga wcześniejszego wykonania odpowiednich prac zabezpieczających. Na czym polega zabezpieczenie wykopów? Przed czym właściwie trzeba je chronić?

Cel zabezpieczania wykopów

Zabezpieczanie wykopów ma na celu przede wszystkim zapobiegnięcie osunięciom. Ryzyko ich wystąpienia jest szczególnie wysokie w przypadku sypkiego gruntu oraz dużych nacisków, np. ze strony sąsiednich obiektów budowlanych. Zabezpieczenie wykopów fundamentowych ma też na celu zapobiegnięcie zalaniu. W tym przypadku jest się czego obawiać, jeżeli w miejscu wykopów lub w najbliższej okolicy obecne są płytkie wody gruntowe.

zabezpieczenia wykopów
Wykonanie zabezpieczeń wykopów

Obecnie w celu zabezpieczenia wykopów głębokich stosuje się wiele rozmaitych technologii. Wybór najodpowiedniejszej zależy od głębokości i rozmiarów wykopów, jak również od obecnych zagrożeń. Często stosowane są dziś palisady, które stanowią wyjątkowo skuteczne zabezpieczenie wykopu przed osunięciem. Nieco gorzej sprawdzają się w przypadku ochrony przed zalaniem, jednak temu problemowi można zaradzić. Zwykle zabezpieczenie z palisad mające za zadanie chronić również przed zalaniem uzupełnia się kolumnami betonowymi. Innym sposobem jest zabezpieczenie wykopu ścianką berlińską. Bez wątpienia jest to jedna z najpopularniejszych metod, między innymi ze względu na relatywną łatwość wykonania.

Liderem w dziedzinie zabezpieczeń wykopów fundamentowych jest dziś firma Aarsleff. Jest to międzynarodowe przedsiębiorstwo, które posiada na swoim koncie liczne projekty zrealizowane również Polsce. Efekty pracy wspomnianej firmy można podziwiać w takich miastach, jak Kraków, Warszawa, Bydgoszcz oraz wiele innych dużych i małych miejscowości.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly